fbpx

Co nowego w React 16.9.0?

Opublikowane przez Patryk Omiotek w dniu

Nowa wersja Reacta została wydana 08.08.2019 – jakie nowości pojawiły się w tej wersji? Poniżej najciekawsze aktualizacje:

Informowanie o metodach unsafe w konsoli

W wersji Reacta 16.3 zdecydowano się na stopniowe zakończenie korzystania z metod componentWillMount, componentWillReceiveProps oraz componentWillUpdate zapewniając im wsteczną kompatybilność. Metody te zmieniły nazwy:

componentWillMount → UNSAFE_componentWillMount
componentWillReceiveProps → UNSAFE_componentWillReceiveProps
componentWillUpdate → UNSAFE_componentWillUpdate

Jednocześnie mają być całkowicie usunięte w wersji 17.0. W wydaniu 16.9.0 metody z prefiksem UNSAFE_ wyrzucają teraz warningi na konsolę przeglądarki:

Asynchroniczne act() dla lepszego testowania

Wersja 16.8 wprowadziła nową funkcję act(), która pozwala lepiej odwzorować działanie przeglądarki i z kolei lepiej testować komponenty. W wersji 16.9.0 act() obsługuje również funkcje asynchroniczne w których możemy korzystać poprzez async/await:

await act(async () => {
  // ...
});

Mierzenie wydajności za pomocą React.Profiler

Przeznaczony raczej do większych aplikacji komponent <Profiler>, mierzy jak często aplikacja się „przerenderowuje” oraz czy jest to wydajne. Jego celem jest zidentyfikowanie miejsc, które działają zdecydowanie wolniej i można je zoptymalizować.

Komponent <Profiler> może być dodany w dowolnym miejscu w strukturze komponentów.

Cały changelog znajdziesz tutaj.

Kategorie: React

Patryk Omiotek

Programuję w JavaScript, Python, PHP, chętnie dzielę się wiedzą jako prelegent i trener IT oraz jestem tzw. weryfikatorem IT. Oznacza to, że podczas rozmów rekrutacyjnych sprawdzam techniczne umiejętności kandydatów ubiegających się na stanowiska Junior, Mid i Senior developerów. Sprawdź mój e-book z pytaniami rekrutacyjnymi z Reacta.